Tarihçe

Son Duyurular

Myra (Demre) her zaman Likya’nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir. En erken sikkeler M.Ö. 3.YY’la dayanır. Fakat şehrin M.Ö. 5. yy da kurulduğu tahmin edilmektedir. Roma egemenliği döneminde Myra (Demre) sosyal bir yaşamın merkeziydi. Bizans döneminde Myra önemli idari ve dini bir merkez olmuştur. Piskoposluk merkezi de olan Myra’daSt. Nikolaos IV. yy başında Piskopos olarak görev yapmış veo zamandan sonra Myra, hep haç yolu yapılan bir yer olmuştur. Bu açıdan Demre Hıristiyan dünyasının her zaman ilgisini çekmiştir.

Likya’nın en iyi korunmuş tiyatrosu Demre’de bulunmaktadır. 29 oturma sırası ve 12 bin seyirci kapasiteli tiyatro Demre kalesine yaslanmıştır. Myra metropolü Likya mezarlarının önemli örneklerini ihtiva etmektedir. Kayalar oyularak mezarlar kabartma ve yazılarla süslenmiştir.

Diğer önemli bir yapıSt. NikolaosKilisesidir. Kilise bugün yaklaşık 7 metre toprak seviyesinin altındadır. St.Nikolaos’un kemikleri kilise içindeki mermer bir mezarda bulunurken, kemiklerinin büyük bir kısmı  İtalyanlar tarafından çalınmış ve Bari şehrine kaçırılmıştır. Diğer taraftan Bir Rus Prensi 1862 yılında Kiliseyi restore ettirmiştir. Ruslar, bir kilise çanı ilave ederek kubbeyi bir haç tonozu ile değiştirmişlerdir. St. Nikolaos’un bazı kemikleri bugün Antalya Müzesinde bulunmaktadır. St. Nikolaos çocukların ve gemicilerin koruyucu azizi ve bütün dünya çocuklarının da Noel Babasıdır.

İlk defa 1904 yılında Eynihal adıyla köy statüsüne kavuşan Demre; 12/01/1968 tarihinde 4 köyün birleşmesiyle Belediye; 4 Temmuz 1987 gün ve 3392 sayılı yasa ile de Kale adıyla ilçe olmuştur. 24/03/2005 tarih ve 5322 sayılı Kanunla Kale ismi Demre olarak değiştirilmiştir.